top of page
Ara

Enter The Roasters: Warrick Masfen ve Suzi Erit girişimi KungPow Coffee

Güncelleme tarihi: 15 May 2021

Bu sene başlarında Istanbul Arabica Trading House’da Cupping yaparken gözlerimize renkli kahve paketleri takıldı. Kungow Coffee’nin ilk üretim kavurmalarının olduğunu öğrendik, Güney Afrikalı bir Expat Warrick Masfen ve İstanbul kökenli Suzi Erit’in işbirliği. Bunu öğrendikten sonra içeriğini de Aqua Teen Hunger Force-esque etiketi kadar sevdik, marka hakkında daha fazla bilgi almak için kendilerine ulaştık.


1. Kungpow Coffee’yi bize anlatır mısın, çıkış hikayeniz nedir?


Warrick kahve endüstrisinde çalışmaya başladığından beri bu fikir bir süredir aklımızdaydı, ve artık “Dananın kuyruğu olmaktansa tavuğun kafası mı olmak isteriz(Çin atasözü)” sorusunu kendimize sorma noktasına geldik. 2019 SCA Kahve kavurma şampiyonluğunun verdiği moral desteği ile transparan iş anlayışı olacak kahve kavurma şirketimizin hareket planını hazırladık. Kısaca planımız rekabetçi fiyatlandırma, eğlenceli ve renkli bir his yansıtmak.2. Bir çift olarak ikinizin de istanbul kahve endüstrisine içerden ve dışardan bir bakış açınız var, markanız sizce diğerlerinden sıyrılıyor mu?


Tabii ki de, markamızı yaratma sebebimiz kahve sektörüne radikal bakış açımızı getirmek ve ikimizin de kişiliklerini yansıtmak. Kahvemiz için 2 adımlık sürecimiz var, ilk olarak yaratıcı ve alışılmadık paket tasarımız ile müşterinin ilgisini çekmek, ikincil olarak da kahvemiz ile “Aman Tanrım” dedirtmek.


Çoğu kavurmacının fiyatı veya tat profili ile piyasada ilgi çekmeyeceğini düşünerek yok saydığı yeşil çekirdekleri seçiyoruz, bu riski almamızın bizi diğer markalardan ayırdığına inanıyoruz. Ayrıca mümkün oldukça 3 farklı işlem görmüş çekirdeğimiz olmasına özen gösteriyoruz böylece herkese göre bir çekirdeğimiz var.3. Kahve kavurma yaklaşımızı en iyi nasıl tarif edersiniz?


Yan bebeğim yan… hahah. Tamam, cupping masasında temel elemanlar olan çekirdeğin Asiditesi, Gövdesi, Tatlılığı ve Ağızda kalan tadı (Aftertaste) gibi etkenleri değerlendirdikten sonra fiziksel özelliklerine yani çekirdek boyutu, nem yüzdesi, yoğunluğu ve çekirdeğin çevre sıcaklığı “ Warrick: Kavurma kariyerimdeki dönüm noktası, her bir çekirdeğe mikroreaktör olarak bakmamla başladı” tüm bu özellikler değerlendirildikten sonra kavurma alanımızın durumuna bakıyoruz. Daha sonra profilin grafiksel olarak nasıl görünmesini istediğimizi ve bu çekirdeklerin özelliklerini en iyi şekilde vurgulamak için ne tür oranlara ulaşmak istediğimizi planlıyoruz.


Kahve kavurmaya, bilim yönünden yaklaşmayı tercih ediyoruz.4. Paket tasarımlarınıza bayıldık. Çok eğlenceli ve açıkçası kendini çok ciddiye alan bir sektörde çok ferahlatıcı. Burdaki ilham neydi?


Warrick: Aslında kahve endüstrisine ilk girdiğimde markamızın ismini bulmuştum, hatırlıyorum ki etrafımdaki tüm barista ve kavurmacılara bakıp, neden bu kadar ciddi ki demiştim, O an “Kung Pow: Enter The Fist” filmini hatırladım, izlemediyseniz kendinize bir iyilik yapın ve izleyin. Neyse, evet böylece KungPow Coffee adı bulundu.


Suzi: Şirketin tasarım ve hissiyat fikirleri için beyin fırtınası yaparken 50’li, 60’lı 70’li yılların çizgi romanlarına ve bu nostalji hissine geri dönüp durduk, eğlenceli ve alışılmadık olmasını istedik ve Warrick’i en iyi temsil edecek karakterin ayı olduğuna ikna ettim, ve evet bir seri karakter fikirlerimiz var ilerledikçe tanıştıracağız.5. Kung Pow Cafe’yi görecek miyiz?


Evet bu yapılacaklar listemizde ama İstanbul’da mı olur yada Türkiye’de mi olur bunu zaman gösterecek.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page